A fogantatás és születés körülményeinek hatása az életünkre
![](https://f12b77e5ee.cbaul-cdnwnd.com/b2969fba8817db81210b23a9b1b59e71/200000022-354be354c0/trans447.jpg?ph=f12b77e5ee)
Jó ideje tudjuk, hogy a pre-és perinatális időszak nagyban befolyásolhatja felnőtt létünk minőségét. Természetesen felismerés és megfelelő feldolgozás nélkül ezen élmények tudattalanul befolyásolják döntéseinket, életvezetésünket, szexuális orientációnkat.
Lássuk a négy szakaszt:·
Fogantatástól a születés beindulásáig.
· A születés megindulása (összehúzódások).
· A magzat elindul a szülőcsatornában.
· A magzatból újszülött csecsemő válik.
Az első szakasz lehetséges problémái:· a szülők más nemű gyermeket kívánnak, mint aki megszületik· a szülők bizonytalanná válnak a gyermekvállalással kapcsolatban.
Nézzünk példákat:
Mindkét szülő fiút szeretne, de kislány születik.
Férfias viselkedés és alkat a jellemző. Gyakran homoszexuális kapcsolatokat létesítenek és az aktív szerepet játsszák a kapcsolatban.
Kiskorától a lányos játékokat kedvelheti, jó kapcsolatot tud kialakítani a lányokkal és ilyen szerepekkel tud azonosulni. Később a nők csak barátként tekintenek rá, nem találják vonzónak, mint férfi. Előfordul, hogy a férfi tudattalanul az anyának akar megfelelni. Férfiakkal férfi modellt, nőkkel női modellt alkalmaz. Hajlamosak az elhízásra, sokszor magányosan élnek.
Az édesapa fiút, az édesanya leányt szeretne, de kisfiú születik.
Az egyén gyakran váltogatja partnereit, nem képes hosszútávú kapcsolatot fenntartani. Nehezen azonosítja magát saját nemével.
Az édesanya fiút, az édesapa leányt vár, és fiú születik.
Nehezen fogadja el a saját nemét, nem tud vele azonosulni, mivel az apa nem közvetít felé férfias elvárásokat. Ő sem tud megmaradni hosszabb ideig egy kapcsolatban.
Ha mindkét szülő leány gyermeket szeretne, de fiú születik.
Serdülőkorában a homoszexualitás felé fordulhat, nehezen azonosítja magát saját nemével.
Mi a helyzet akkor, ha az édesapa fiút, az édesanya leányt szeretne, és leány születik?
A kislány már kora gyermekkorban fiús lesz. Fiúkkal barátkozik, fiús dolgokkal játszik, megpróbál fiúként megfelelni. Jó kapcsolata alakulhat ki az apával és a férfiakkal, de felnőttként problámák adódhatnak a párkapcsolataiban. A szexualitás nem működhet. Általában olyan férfiakkal kerül kapcsolatba, ahol a pár az anyaszerepet várja el tőle.
Hogy néz ki a dolog, ha az anya fiút, az apa leányt vár, és leány születik?
Elutasíthatja saját nőiségét, kapcsolatait képtelen fenntartani, viszont gyorsan köt ismeretségeket. Kevés az önbizalma, nem tartja magát szépnek, vonzónak. Általában egy éjszakás kalandokat él át, hiszen a férfiak később elhidegülnek tőle. A kapcsolataiban képtelen fejlődni, nőiességét nem éli meg.Amikor a szülők bizonytalanok a gyermekkel, a gyermekvállalással kapcsolatban.
Felnőttként bizonytalan modelleket alakíthat ki önmagával és a nemével kapcsolatban.
Ha az anya és az apa is közömbös a gyermekkel kapcsolatban.
Az egyén önmagával kapcsolatban is közömbös lesz. Sem elfogadni, sem adni nem képes a szeretetet. Életét a szomorúság és depresszió jellemzi.Amikor nem akarnak gyermeket a szülőt.
A "véletlen" vagy "becsúszott" gyerek.
Az ilyen egyénben tagadás és ellenállás alakul ki az élettel szemben. Örökösen harcol önmagával és a külvilággal is.
A második szakasz lehetséges problémái:
· a szülők nem várják a csecsemőt és a szülést.
· a szülők félnek a szülést követő időszaktól, felelősségtől
· az édesanya szabadulni akar a terhességtől, vagy fordítva, nehezen engedi el a magzatot
· az anya és a magzat ritmusa nem megfelelő.
Az édesanya szabadulni akar a terhességtől, vagy éppen nehezen engedi el a magzatot.
Amikor az anya sietteti a születést, a csecsemő úgy érzi, kitaszítják a méhből, a biztonságból és hogy az anya azt tehet vele, amit akar.Abban az esetben, amikor az édesanya nem akarja elengedni a magzatot, fél világra hozni, hiszen úgy érzi, csak odabent van biztonságban. Esetleg valamilyen oknál fogva ki akarja sajátítani a gyermeket.
Mindkét esetben erős függőség alakul ki az anyától. Felnőttként is ő irányítja a gyermek sorsát.
A szülők nem várják a gyermeket és a születést.
Lehet, hogy a szülők más nemű gyermeket szeretnének, egyáltalán nem szeretnének gyermeket, vagy túl közömbösek, esetleg önmagukkal, vagy a problémáikkal vannak elfoglalva. Ebben a helyzetben meglehet, hogy a magzat sem akar megszületni, és császármetszéssel emelik ki.
A császármetszés befolyásolhatja a felnőtt ember életét, döntéshelyzetben nem képesek választani, esetleg ellenállnak, vagy külső segítségre várnak egy probléma megoldásában, hiszen nem látnak kiutat a helyzetből.
A szülők félnek a szülést követő időszaktól, felelősségtől.
A gyermek ezt az érzést viszi tovább, így felnőttként is folytonosan fél az élet nehézségeitől.Az anya és a magzat ritmusa nem megfelelő.
Nincs harmónia, egyetértés sem gyermekkorban, sem később a felnőtt életben. A felnőtt folyton szembeszáll, vitatkozik az anyával.
A második szakaszban megélt negatívumok kihatással vannak az ember szexuális életére is.
Kerülik a szexet, vagy nehezen élik át az orgazmust.
A magzat elindul a szülőcsatornában
Az ebben a szakaszban megélt élmények erősen befolyásolják a külvilággal való együttműködés képességét.
Fontos az összhang, anya és magzat itt is segítheti, vagy nehezítheti a dolgot. A magzat, vagy az anya ellenállhat a megszületésnek, vagy éppen könnyedén kibújhat a szülőcsatornán keresztül.
Természetesen befolyásolja a harmadik szakasz lefolyását, az előző két szakasz.
A harmadik szakasz szintén befolyásolja a felnőtt ember szexualitását. Az itt megélt fájdalom szado-mazo, a vizelettel és széklettel való érintkezés perverz szexuális élmény keresését eredményezi.
A magzatból újszülött csecsemő válik
Nagyon fontos, hogy milyen körülmények között, vagy ha úgy tetszik, hova érkezik meg az újszülött. Mennyire nyugodt, befogadó, ellazult és harmonikus a közeg, ahová megérkezik. Mennyi ideig hagyják az anyával kettesben, milyenek a fényviszonyok, mekkora a nyüzsgés, mikor vágják el a köldökzsinórt.Amikor nyugodt, kellemes, befogadó, elfogadó, melegséget sugárzó a légkör, akkor az újszülött azt éli meg, hogy érdemes küzdeni, az erőfeszítéseket siker koronázza. Ez a hozzáállás lesz jellemző felnőttként is.
Ha nehézségek adódnak a születés során és a csecsemőt rögtön elválasztják az anyától, erős magányosságérzet, szomorúság alakulhat ki, ez felnőttként is megmarad. Nem képes helyzeteket hatékonyan megoldani, lebénul, képtelen cselekedni és fél, hogy ha cselekszik, valami rossz fog történni. Elmenekül a realitás elől.
Mentális zavar esetén szintén érdemes a négy szakaszt vizsgálni, hiszen információ többlethez juthatunk, ami segítheti a megoldást, gyógyulást. (Egy következő írásban, talán ezt is körüljárjuk.)
Mivel a fogantatástól a születésig tartó időszak is a racionális, kifejezhető, elmondható és kibeszélhető határon túlra esik (egészen a két és fél, hároméves korig tart ez a fázis), a beszédalapú terápiák ritkább esetben hoznak eredményt akkor, amikor az ebben az időszakban megélt traumát akarjuk feldolgozni.
Minden olyan terápia több sikerrel kecsegtet, ami élmény alapú, az érzéseket, érzelmeket helyezi előtérbe, visszavezet oda, ahol történt valami, de amiről még nem tudom mi is az, nem vagyok képes szavakba önteni, nincs rá fogalom, viszont rossz érzéseket keltett bennem. Viszont most, amikor már felnőtt lettem, visszatérve oda, újra átélhetem és végre nevén nevezhetem a "mumust", amitől erejét veszti.
Természetesen, az ilyen terápiák után már szóba kerülhet a hagyományos beszélgetős terápia, itt kibeszélhetjük magunkból az átélt traumatikus élményeket, és végleg megszabadulhatunk tőlük.
Kovács Attila
2017 Karancsberény