A seb, amely nehezen gyógyul – Chiron az asztrológiában
Kovács Attila 2016
Kheiron (latinul Chiron) a görög mitológia egyik kentaurja volt. Mivel apja Kronosz, félrelépése közben félt felesége Rhea haragjától, csődőrré változtatta magát, majd közösült Philürával. Így Kheiron felsőteste emberi, míg alteste lóé lett. Ő a sebzett gyógyító, akit anyja, miután világra hozta, elborzadva taszított el magától rútsága miatt (az első trauma). Kheiront Apollón nevelte fel. Később tehetséges látnok, gyógyító és tanító vált belőle. Másik nagy sebét kedvenc tanítványától Héraklésztól szerezte, aki a mítosz szerint, miután legyőzte Hüdrát, nyílvesszőit annak mérgező vérébe áztatta. Később egy összetűzés során az egyik nyílvesszővel véletlenül megsebezte Kheiront, aki viszont halhatatlanságának köszönhetően életben maradt, de sebe sohasem gyógyult be teljesen és nagy fájdalmai voltak mindvégig.
![](https://f12b77e5ee.cbaul-cdnwnd.com/b2969fba8817db81210b23a9b1b59e71/200000024-5a41a5a41c/trans633.jpg?ph=f12b77e5ee)
Minden élettörténetben létezik egy pont, egy életszakasz, amely az ember szempontjából jelentős. Ez a pont, vagy életszakasz nem csak egy súlyos trauma lehet, amely meghatározza az ember további életét. Elég csak a születésre vagy a csecsemő, illetve gyermekkorban megélt sorozatos lelki, esetleg testi elhanyagolásra, bántalmazásra, elutasításra, megszégyenítésre stb. gondolni. Feldolgozni, megérteni, elfogadni sok mindent lehet, de kitörölni a nehézségeket, a sorscsapást, már nem könnyű, sőt lehetetlen. Viszont szembenézni vele, feldolgozni és elfogadva magunkhoz ölelni, erőt meríteni belőle: igen.
Természetesen a psziché önvédő mechanizmusai ilyenkor is működnek és a fel nem dolgozható tartalmakat kitörlik a tudatból és a tudattalanba száműzik azt. Addig semmi gondunk nincs, amíg ott is maradnak, bár ezek a mélyből igen kacifántosan tudják irányítani az életünket, olyan pályára terelve minket, ahol képtelenek leszünk a kiegyensúlyozott, harmonikus mindennapok megélésére.
Ilyen traumatikus élmények lehetnek, amikor a szülő elutasítja a csecsemőt, vagy magára hagyja akár néhány napra, hétre, vagy hónapra, esetleg örökre. Amikor bántalmazzák a csecsemőt, vagy a kisgyermeket, ha erőszak áldozatává válik, ha háború túlélője, esetleg elveszti az egyik, vagy mindkét szülőt. Traumát okozhat a folyamatos megszégyenítés, elítélés, figyelmen kívül hagyás, az életkornak nem megfelelő terhek elviselése, az állandósult fojtogató légkör, egyik-vagy mindkét szülő függősége, fizikai, lelki, vagy szexuális abúzus
Az első dolog, amit egy ilyen sérülés mindenképpen "összehoz", az elfojtás, azaz gátlás, a gátoltság érzése és tudata. Ez megakadályoz minket abban, hogy kiteljesedjünk, hogy megvalósítsuk elképzeléseinket, kibontakoztassuk képességeinket, hogy boldog életet élhessünk. Az energiáink ilyen esetben nehezen áramlanak.
A feloldódás, megváltás, vagy ha úgy tetszik megoldás a harmadik nagy állomás. Ez már az érettség és az elfogadás szintje. Minimális a kivetítés, a valóságot felismerjük és elfogadjuk. Személyiségünk határait és lehetőségeinket jól látjuk. Miután maradéktalanul elfogadjuk magunkat és képesek leszünk önvalónknak átadni az irányítást, megszabadulhatunk a sors kényszerítő ereje alól.
A kompenzáció már nem működik, a projekció nem hozza az eddigi eredményeket. Mondhatjuk úgy is, hogy a vetítővásznat elvitték. Terapeutáknál előfordul, hogy a kliensek elmaradnak, önmagunknak kell a dolgokkal szembesülni és megoldásokat találni. Ez a szakasz a krízis időszaka, ami akár betegség formájában is megjelenhet. Muszáj odafigyelni magunkra. Eljött az ideje a segítségkérésnek.
A következő fok már a gyógyulás útja, amikor egyre világosabban látjuk, hogy minden problémánk ugyanabból a forrásból származik: a genetikus, szociális-és mentális örökségünk és ösztöntermészetünk összességéből.
Erre, a címben említett, nehezen gyógyuló sebre a személyes horoszkópokban (egyéb más ponton kívül) a Chiron mutat rá, jegy és házhelyzete szerint, illetve más égitestekkel és a két főtengellyel (Ac., Mc.) alkotott fényszögek által.
A Chiron által jelzett témák, feldolgozottsági szintjüktől függően, nagy valószínűséggel ismét terítékre kerülnek, amikor a tranzitáló Chiron jelentős pontokon halad át a radix képletben, például együttállásba kerül valamelyik égitesttel, vagy éppen ötvenéves korunk körül visszatér a születéskori helyére.
![](https://f12b77e5ee.cbaul-cdnwnd.com/b2969fba8817db81210b23a9b1b59e71/200000076-e6483e6485/radix%20ka.jpeg?ph=f12b77e5ee)
Most nézzünk egy példát: férfi 1973 09. 25. 12h 03m Budapest
A Kos Chiron gátolt, elfojtott szintjén az embernek negatív önképe alakul ki, nem meri megmutatni igazi arcát, visszafogja energiáit és úgy érzi, neki nem járnak a dolgok. Nehezen érvényesül, fél a változástól és az újrakezdéstől. Mazochista, önromboló, aki hajlamos az öngyilkosságra.
A Chiron által jelzett "seb" csak akkor gyógyulhat be, ha elfogadjuk a sérülés tényét és megértjük mélyebb jelentését. Meg kell találnunk a sebben lévő "mérget", ki kell tisztítanunk a sebet, az csak így hegedhet be. A heg pedig életünk végéig emlékeztet majd minket a sérülésre, de már nem visszatartó erőként, hanem katalizátorként lesz jelen az életünkben. A megesett dolgokat szélsőséges érzelmek nélkül, tényként tudjuk kezelni. Addig viszont kinek hosszabb, kinek rövidebb, de mindenképpen erőt próbáló út áll előttünk.