Szociális tick - a Tourette szindróma
![](https://f12b77e5ee.cbaul-cdnwnd.com/b2969fba8817db81210b23a9b1b59e71/200000088-5a3d95a3dc/wisconsinpictures-n2ydOs2WyTA-unsplash.jpg?ph=f12b77e5ee)
A Tourette-szindróma tünetei legtöbbször a kívülálló számára is nyilvánvalóak: akaratlan mozgások és irányíthatatlan hangadások (vokális tik) jellemzik az érintetteket, állandó sziszegés, krákogás, a torok köszörülése, nyerítő hangok. Előfordul a visszafoghatatlan káromkodási kényszer, obszcén szavak, mondatok ismételgetése és nem ritka az sem, hogy az egyén "beszól" vadidegen embereknek. Megjegyzést tehet a ruházatukra, alakjukra, hajviseletükre, beleszólhat a beszélgetésekbe, a "hazudsz", "baromság", "mellébeszélsz" stb. szavak is elhangozhatnak.
Ez az állapot gyakran 10-12 éves korban a legelviselhetetlenebb, majd később csökken a panaszok intenzitása. Egyes vizsgálatok szerint a Tourette-szindrómában szenvedők közül sokak átlagon felüli nyelvérzékkel, kiemelkedő művészi vagy zenei tehetséggel rendelkeznek. Valószínű, hogy Mozart, Napoleon vagy Moliere, szintén Tourette-szindrómában szenvedtek.
A tudomány a kiváltó okot egyelőre nem ismeri. A kutatásokból arra következtetnek, hogy bizonyos agyi neurotranszmitterek (az idegsejtek kommunikációját biztosító ingerület átvivő anyagok) zavara okozhatja a bajt. Ezek közül legtöbben a dopamint, a szerotonint és a noradrenalint teszik felelőssé a kórkép kialakulásáért. Úgy gondolják, hogy a "betegség" nem, de az arra való hajlam átörökíthető. A betegek családtagjainál gyakrabban fordul elő enyhe tic vagy kényszeres viselkedés, esetleg figyelemzavar.
A Tourette-szindrómában szenvedők tünetei nagyon széles skálán mozognak. A kényszermozgások (motoros tic-ek) és a hangadások (vokális tic-ek) lehetnek nagyon súlyosak vagy enyhébbek, egyszerűek vagy komplexek. Az egyszerű formák többnyire csak egy testrészre szorítkoznak, illetve rövid hangok adásával járnak, és gyakran ismétlődnek. Ilyen például a pislogás vagy a szipogás. Ezzel szemben a szökdécselés, lábdobogás, szó vagy mondatismétlés komplex tic-nek tekinthető. Legtöbbször motoros tic-kel indul a dolog, leggyakoribbak az arcizmokat érintő kényszermozgások, melyek pislogásban, fintorgásban, hunyorgásban, a szemhéj, a szemöldök, vagy a száj megrándulásában, illetve a fej rángásában nyilvánulnak meg. Emellett a vállrángás és a végtagok hajlító mozgása is gyakran jelentkezik. Súlyosabb esetekben az egész test hajlítgatása, vagy tömeges hiperkinézisek (mozgásviharok) is előfordulhatnak.
A Tourette-szindrómában szenvedő emberek társaságban kifejezetten szoronganak, a gyermekek pedig sokszor küszködnek tanulási problémákkal, beszédhibával vagy figyelemzavarral. Előfordulhat alvászavar is, elsősorban gyakori felébredés vagy alvás alatti beszéd formájában.
Előfordulhatott, hogy gyermekkorban állandó kontroll alatt volt az illető, vissza volt fogva. Rászóltak, mert sokat beszélt, vagy mert olyasmiket mondott ki, ami kellemetlenül érintette a felnőtteket. Súlyosabb esetben akár megszégyenítették, esetleg megbüntették azért, amit mondott, vagy tett.
Érdemes a tágabb családi rendszer is vizsgálni, mert előfordulhat, hogy egy közeli, vagy távoli rokon, esetleg egy rég elhunyt, talán alig, vagy egyáltalán nem is ismert családtag sorsa, története megértést, megoldást hozhat.
A legfontosabb, hogy szülőként ne kerítsünk túl nagy feneket a dolognak. Legyünk elfogadók, ha lehet ne emlékeztessük, még viccből sem, a gyermeket a problémára. Kezeljük az adott szituációt természetesen. Próbáljunk meg úgy reagálni, mint ahogyan egy krákogásra, vagy tüsszentésre reagálnánk. Ha nem elengedhetetlen, a gyógyszeres kezelést mindenképpen kerüljük el. Amennyiben egy viszonylag nyugodt, kiegyensúlyozott családi és iskolai légkört sikerül kialakítanunk a gyermek számára, a tünetek minimálisra csökkennek, és idővel akár el is tűnhetnek.
Három asztrológiai jegy juthat eszünkbe a Tourette szindrómával kapcsolatban: a Szűz, a Mérleg és a Skorpió jegye, illetve ebből adódóan a Merkúr, Vénusz, Plútó, 6. ház, VII. ház és a 8. ház analógiái.
Kovács Attila
2009 Budapest